Technologické zázemie

Datacentrum

Cloudová služba MasterCLOUD je prevádzkovaná v dátových centrách MasterDC so špičkovým vybavením na mieru a vysokou úrovňou zabezpečenia.

Zabezpečenie

Priestory datacentra sú 24 hodín denne monitorované a všetko dianie zaznamenávajú bezpečnostné kamery. Ochranu pred výpadkami elektrického prúdu poskytujú transformátory zálohované niekoľkými zdrojmi elektrickej energie. Chladenie je zabezpečené kompresorovými chladičmi s niekoľkými nezávislými chladiacimi okruhmi v zapojení minimálne N+1. Automatický systém plynového hasenia ekologickým plynom FM 200 chráni priestory pred požiarom.

Konektivita

Chrbticová sieť je postavená na technológii 10GE (10 Gbit Ethernetu), spoje tvoria buď jedna alebo viac 10GE liniek. Tranzitnú konektivitu sprostredkovávajú siete Tiscali, Telia, DialTelecom a Cogent.
Dell

Partnerom a výhradným dodávateľom hardwaru pre platformu MasterCLOUD je popredný výrobca serverov a technológií spoločnosť Dell. Pre enterprise cloud sú využité Power Edge s 192GB RAM, 2x10ge portom a redundantnými prvkami, prepínače Dell Power Connect pre 10 Gbit/s Ethernet a virtualizované úložiská v podobe diskových polí EqualLogic PS. Public cloud využíva najnovšiu 13. generáciu serverov Dell PowerEdge R630, software defined storage a switche Dell Force 10.


Technológie Enterprise cloud:

 • PowerEdge servery s 192 GB RAM
 • procesory Intel Xeon E5-2660 v2
 • servery s 2x10GE portom
 • diskové polia Dell EqualLogic PS
 • automatický tiering medzi SSD, SAS, NL-SAS
 • úložiska pripojená na 10GE iSCSI
 • switche Dell PowerConnect
 • plne redundantná konfigurácia N+1

Technológia Public cloud:

 • Procesory Intel Xeon E5-2650 v3, E5-2680 v3
 • 13. generácia serverov Dell Power Edge R630
 • SSD disky Intel S3500
 • Software defined storage CEPH
 • Switche Dell Force 10VMware

Virtualizáciu fyzických serverov zaisťujú produkty od lídra na trhu s virtualizačnými technológiami, spoločnosti VMware. MasterCLOUD využíva virtualizačnú platformu VMware vSphere 5 a súvisiace produkty. Softwarové riešenie od VMware ručí za nezávislosť virtuálnych strojov na hardware a umožňuje ich voľnú migráciu v prípade výpadku akejkoľvek z komponentov.
OpenStack

Virtualizáciu fyzických serverov zaisťuje slobodná technológia pre prevádzku cloudov OpenStack. Vznik tohto projektu inicioval gigant hostingového trhu Rackspace hosting spoločne s pracovníkmi NASA. Veľmi rýchlo si získal na obľube vďaka svojej spoľahlivosti a masívnej škálovateľnosti. Naši programátori tiež vyzdvihujú kvality jeho API pre ďalšiu integráciu.

CEPH

Softwarovo definované dátové úložiská odstraňujú väzbu medzi software a hardware. CEPH storage je software, ktorý našim administrátorom rozväzuje ruky pri práci so servermi a otvára úplne nové možnosti. CEPH bol vyvinutý, aby poskytoval spoľahlivý a excelentný výkon spolu s masívnou škálovateľnosťou. Servery 13. generácie značky Dell, ktoré sme pre platformu public cloudu zvolili, navyše dokážu naplno využiť potenciál softwarovo definovaných úložísk.
Užívateľské rozhranie

Zákazníkom je k dispozícii rozhranie pre užívateľský prístup k aplikácii a jednoduchú konfiguráciu virtuálnych serverov. Informačný systém vyvinutý špeciálne pre platformu MasterCLOUD v sebe integruje správu servera s prehľadom o účtovaní, štatistikami vyťaženosti a ďalšími funkcionalitami. Podobu rozhrania pre správu priblíži priložené screenshoty.